Egészséges? Karácsonyi? Étkezés? Ezek a szavak egy mondatban? Városi legenda csupán!
Mi a realitás?
Lakoma vs. ünneplő tömeg: 1:0. Technikai K.O. Van, amikor már az asztaltól sem bírunk felállni. De van, amikor még el tudunk vánszorogni a kanapéig.
Lehetne a karácsony étkezés egészséges? Lehetne ezt máshogy? Úgy, hogy megmaradnak a klasszikus ünnepek ételek? Lehetetlen vagy lehetséges? Hidd el, lehetséges!
A tradicionális ünnepi menüt nem feltétlenül tartjuk egészségesnek, pedig vannak hasznos és ténylegesen egészséges vonatkozásai is. Arról nem is beszélve, hogy a közösségi együttlét önmagában fontos tényező.
Közösség – a hatodik pillér. A közösségi étkezés karácsonykor is egészséges!
Az összetételtől eltekintve ezek az étkezések közösségi élmények – főleg, ha úgy állunk hozzájuk. Amikor helyet foglalunk a díszes asztalnál, úgymond: megadjuk a módját, akkor a közösségi kapcsolódásnak, az élmények gyűjtésének is teret adunk. Ehhez az asztaltársaságon kívül az időt és az odafigyelést is biztosítanunk kell. Nem jó rohanvást elfogyasztani a menüt és az sem jó, ha gondolatainkban, lélekben máshol vagyunk – pl. okoseszközön, telefonon keresztül.
Az életmódorvostan alappillérei közül a közösségi kapcsolódás az egyik.
Ételsorrend – először az éltető rostok fogyjanak!
Táplálkozás szempontjából mind a sorrendiségre, mind az adagokra érdemes odafigyelni.
Amikor magunk elé képzelünk egy tipikus ünnepi asztalt, sajnos viszonylag kevés rost fog látszani rajta. A teltségérzetet növelni, míg a tápanyagok felszívódását lassítani célszerű. Ehhez karácsonykor is rostokra van szükségünk.
A sok rost abban is segít, hogy a menü összetevői lassabban szívódjanak fel. Így például a „kajakóma” hatása csökkenthető. Nem arról van szó, hogy radikálsan újra kell tervezni a menüt. Kis odafigyeléssel, pár apróbb módosítással már célt érhetünk.
Egy saláta, mint előétel? Vagy egy roppanós zöldségköret? Esetleg gomba… akár salátának, akár köretnek, akár tölteléknek? Mind remek megoldások az egészséges karácsonyi étkezés felé vezető úton!

Bár nehéz megállni, nem feltétlenül kell repetázni.
Az almaecetes trükk
Az almaecetes trükkről hallottatok már? Adott egy francia nő, aki nagyon szépen beszél angolul. Amúgy biokémikus és a cukorháztartás kutatása a fő profilja. Minden álszerénység nélkül csak Glucose Goddess-nek hívja magát.
Kutatásainak és tevékenységének fő célja az, hogy a lehető legkevesebb inzulintüskénk (insuline spike-unk) legyen.
No, az egyik – tudományosan bizonyított – javaslata az, hogy napi egy evőkanálnyi ecet (bő pohár vízben higítva) lassítja a szénhidrátok felszívódását és ez kiegyensúlyozottabb vércukorszintet eredményez.
Folyadékbevitel
Szóval már csak a körülmények változása miatt is több folyadékra van szükségünk. Az megfelelő hidratálás segít a jólétünk megőrzésében.
Bár a reklám szerint a piros címkés üdítőital nélkül nem képzelhető el a karácsony, az üres kalóriák fogyasztása nem feltétlenül segít. A víz fogyasztása sem rontja az ünnepi élményt és egy pohár alkoholos itallal való koccintás sem ördögtől való. Utóbbinál főleg igaz, hogy a minőség a mennyiség felett!
Télen amúgy is szárazabb a levegő. A fűtéssel tovább csökkentjük a páratartalmat. A szárazabb levegő miatt már pusztán a levegővételekkel is több folyadékot veszítünk, mint általában. A szárító hatást a cserepesedő ajkak és a berepedő kézbőr is mutatja.
Szóval már csak a körülmények változása miatt is több folyadékra van szükségünk, mint mondjuk két hónappal ezelőtt. S hogy mennyi az elegendő? Ha a vizeletünk halványsárga és úgy 2-3óránként el kell mennünk, mosdóba, valószínűleg jó az irány.
Desszertek, nasik, köztes étkezések
Itt a legnehezebb az egészséges karácsonyi étkezést megoldani, bár köztudomású, hogy a mákos bejglit a mák magas kálciumtartalma miatt esszük… ugye?
A szaloncukorral töltött tál hívásának nehéz ellenállni, úgyhogy jártunkban-keltünkben egyet-egyet azért csak bekapunk. Ez nem biztos, hogy szerencsés. Törekedjünk arra, hogy a főétkezéseken kívül a lehető legkevesebb köztes étkezésünk legyen!
De ha szeretnénk, adjuk meg a módját! A délelőtti „második kávé” vagy az ötórai tea intézménye remek lehetőséget ad egy rövidebb közösségi élményre, desszertezésre. Persze itt is opció, hogy a bejglinek vagy a szaloncukornak egy kis rosttal, például almával vagy naranccsal ágyazzunk meg. A minőségi, együtt töltött idő, a kálciumos mákos bejgli máris összehozott egy egészséges karácsonyi étkezést.
Pihenés, stresszmenedzsment
Az egészség és így az étkezés is a megfelelő mennyiségű és minőségű, pihentető alváson alapul. A hálószobába ne vigyük be az ünnepi fényeket! A teljesen sötét szobában jobban tudunk pihenni.
A kevesebb néha több. Ha pihenés helyett folyamatos rohanásban éljük meg az ünnepi időszakot, akkor fáradtabban lépünk az új évbe, mint előtte voltunk. Teremtsd meg az énidőt és a miidőt is!
S ne feledd, ha fáradt vagy ingerült vagy, jobban fogsz sóvárogni az édes-zsíros dolgok után!
Végül megemlíteném, hogy talán a legfontosabb, hogy ne görcsöljünk. Ahogy az nemrégiben elhangzott egy előadáson:
„Nem karácsonykor, hanem két karácsony között hízunk el.”
Persze azért fontos, hogy az egészséges karácsonyi étkezések kapcsán is figyeljünk a mértékletességre!
A zárás zárásaként pedig egy korábbi „oktatóvideót” ajánlok megtekintésre:


