Az életmódorvostan összesen hat alappillére közül az egyik a stresszmenedzsment. A mindennapokban számos olyan szituáció lehet, mely stresszt generál és jobb esetben van is már megfelelő megküzdési mechanizmusunk a stressz “menedzselésére” a nyugodtabb vizekre evezésre.
Persze vannak ritkábban előforduló helyzetek, melyek nehézségeket okozhatnak. Ezek közé tartozik a vizsgázás is.
A lámpaláz, a vizsgadrukk mind az élet velejárói, természetes jelenségek. Ahogy anno Selye János megfogalmazta:
“A stressz az élet sója”
de ahogy a túl sós ételek is ártanak nekünk, úgy a túl sok stressz sem segít.
Egy semmelweises cikkben egész jól összefoglalják az ideális életállapotot, de azért el kell ismerni, hogy a realitástól – legalábbis saját élettapasztalataim szerint – igencsak messze van ez az állapot:
- nyolc órás minőségi alvás
- testmozgás
- 10-15perces pihenők
- relaxációs gyakorlat
- megfelelő időbeosztás
A fenti, tényleg ideálisnak nevezhető állapot elérésére persze lehet törekedni. Sokat segítenek a rutinok. Amikor az ember “főállású” tanuló / hallgató, akkor a legkönnyebb mindezt megcselekedni és megtanulni, de család és munka mellett sem lehetetlen egyes részelemek elsajátítása.
Megintcsak előveszem az egyik örökzöld bölcsességmondást, miszerint nem tökéletesnek kell lennünk, csak jobbnak, mint tegnap.
Alvásilag Petra már szerintem minden jó gyakorlatot összefoglalt. A jó alvással megteremtjük egy jó nap lehetőséget. Rossz, elégtelen, szuboptimális alvással pedig egy kevésbé hatékony, küzdős napnak “ágyaztunk meg”.
Mozgásilag nagyon alacsonyra kell vinnünk a “belépési küszöböt”. S lehet, nem leszünk elég motiváltak naponta egy félmaratont futni vagy órákat gyurmázni a konditeremben.
Kétszer 20 perc séta a szabadban – virtuális kutyasétáltatás – már nem rossz kiindulási alap. A Pawel Tsatsouline által újra feltalált/megfogalmazott/rendszerbe integrált GTG metódust is szívből tudom javasolni. 3-6 fekvőtámasz bőven belefér az óránkénti szünetekbe, ami a nap végére már szép mennyiséget tesz ki!
Napi 16 órát tanulsz? A Domestos hatékonysági arányával (99,99%) egyezően merem állítani, hogy nem igaz. A könyvek felett félig aludni, a PPT-ket unott arccal görgetni, esetleg egyéb tanulást imitáló tevékenységet végezni nem egyenlő a tanulással.
„Been there… done that…”
Egy idő után kialakulnak a saját tanulási metódusaid. Van, aki plüssmackónak mesél, van aki sétál, van aki kártyákat lapozgat és persze a szövegkiemelővel színezés is opció.
A tanulási metódusokkal annyi a nehézség, hogy vizsgaszituációban nehezebben jönnek elő az emlékek, főleg ha másképpen tanultunk, mint ahogy vizsgázunk. Pl. tesztes vizsgára nehezebb felkészülni a plüssmackós technikával.
Jó, ha tudjuk oldani szorongásunkat például mozgással, hidegzuhannyal, akármivel… de még jobb, ha olyan technikákat is elsajátítunk, melyek alkalmazhatóak a vizsga során. Rövid meditációs gyakorlatok, dobozlégzés… … kivitelezhetőek szinte bármilyen körülmények között.
Csuklasz, amikor ideges vagy? Megesik. Az ijesztős vagy orrbefogós metódusokon kívül tudom javasolni a rekesz “túlfeszítését” is. Hosszan és mélyen lélegezz be, majd amikor már “teli a tüdőd”, akkor orron keresztül szippants rá még kétszer. Ezt követően 3-5 másodpercig tartsd bent a levegőt, majd lassan fújd ki. Többnyire az első próbálkozásra elmúlik a csuklás, de ha nem, még nyugodtan megcsinálhatod párszor ezt a gyakorlatot.
Minden oldalra raksz egy gumicukrot vagy éppen fejezeteként jár a “juticsoki”? Értem én, de a jótól messze van. A vércukor-ingadozás sem Neked, sem a tanulási hatékonyságodnak, sem a kis testednek nem segít. A bél-agy tengely koncepciója mentén haladva igencsak fontos a bevitt tápanyag mind a mikrobiomod, mind a neurotranszmittereid szempontjából. A teljes értékű növényi étrend jó választás. Amennyiben snackel-nél valamit, akkor alacsony kalóriadenzitású rágcsával tedd mindezt. Koktélparadicsom vagy egyéb apró zöldségek, hüvelyesek vagy éppen egy fűszeres tofukocka mind opció lehet. Én erre a száraz csicseriborsót rendszeresítettem. A kollégáim – még – nem rajonganak érte. Fontos: csak jó fogazattal kezdj neki!
Akárhogy is lesz… kéz-, láb-, és koponyaalaptörést! Szerencsére majdnem mindig van javítási lehetőség és igen kevés azon alkalmak száma, melyeken az életünk múlik.


